Wednesday, 21 December 2011

Wycieczka do Tsodilo Hills w Botswanie

Przylecieliśmy do Maun liniami lotniczymi Air Botswana. Wypożyczyliśmy Toyotę 4X4 i w pośpiechu wyjechaliśmy na północ, w kierunku granicy z Botswaną. Przy temperaturze ponad 30ºC klimatyzacja nie nadążała. Zatrzymaliśmy się więc na odpoczynek zwanym Lake Inn General Dealer. W pobliskim miasteczku, Gumare podjechaliśmy do stacji benzynowej na lody i uzupełnić paliwo. Musimy się śpieszyć, przejście graniczne zamykane jest punktualnie o godzinie 18.00. Poczuliśmy, jakże charakterystyczny w Afryce zapach nadchodzącego deszczu. W przeciągu zaledwie minut ukazała się ciemna chmura deszczowa. Wjeżdżamy w wymagającą respektu strefę klimatyczną zwaną inter-tropikalny. Mijamy miasto Shakawe z dziećmi krzyczącymi do nas Sweeeets.
Na granicy stawiliśmy się o czasie, szybki bieg do biura, wypełnienie formularzy. Celnicy bez problemu podbili nasze paszporty i możemy jechać dalej. Po tygodniu odpoczynku na Caprivi w Namibii jedziemy do tajemniczych Tsodilo Hills, zobaczyć gdzie klęczał Anioł Stwórca.
Tsodilo Hill tak jak każde miejsce wpisane na listę dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO musi mieć centrum informacyjne, znajduje się tutaj też niewielkie muzeum z tablicami zawierającymi opinie turystów o . Większość osób uznało za fascynujący Female Hill (żeńską górę), czyli miejsce z malowidłami naskalnymi Buszmenów. Jest to łagodne wzniesienie w odróżnieniu od Male Hill (męska góra) wysokiego i ostrego. Zdziwiła mnie wiadomość że było tutaj duże jezioro i żyjący tutaj Buszmeni specjalizowali się w łapaniu ryb zaostrzonym kijem. Centrum informacyjne podaje że jezioro istniało w różnych czasach od 22500 do 7500 lat temu. Musiało to być rajem dla Buszmenów. Starzy ludzie opowiadają że właśnie tutaj Anioł Stworzenia klęcząc dziękował Bogu za stworzenie świata. Co za niezwykłe miejsce? Wielu zna to dzięki niezwykle bogatej kolekcji malowideł naskalnych (4000 rysunków w 400 miejscach), inni dlatego że Laurens van der Post uczyniła to miejsce sławnym.
Olbrzymia skała pełna sztuki Buszmenów cały czas nazywana jest Van der Posts Panel. Tsodilo zachęca do zachowania ciszy i skupienia.

No comments:

Post a comment