Wednesday, 21 December 2011

Plan wycieczki ośmiodniowej do RPA

Dzień 1 i 2,
Spotkanie uczestników w hali odlotów lotniska im. F. Chopina w Warszawie, odprawa biletowo – bagażowa. Następnie wylot do Afryki. Przylot do Johanesburga. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas na odświeżenie się i krótki relaks. Po esencjonalnej kawie zwiedzanie Johanesburga: przejazd ulicą Vilakazi Street, jedyną ulicą w świecie, na której obok siebie mieszkało dwóch laureatów Nagrody Nobla (krótki przystanek przy domach Nelsona Mandeli i Desmonda Tutu), pomnik Hectora Pietersona i kościół Regina Mundi z witrażami od Jolanty Kwaśniewskiej. Lunch w shebeen (lokalnej tawernie). W dalszej części "Chinatown" i "Second Italy" oraz nowoczesne centrum miasta z 50 piętrowym Carlton Center i wieżą Hillbrow Tower. Nie można poznać Johanesburga i zrozumieć RPA nie odwiedzając dzielnicy Newtown i nie spacerując legendarną już trasą Heritage Trail, zaglądając do licznych muzeów, teatrów, galerii i klubów jazzowych, nie wspominając o restauracjach. Wieczorem wspólna uroczysta kolacja powitalna w jednej z nich. Johanesbur oferuje różnorodną i bardzo smaczną kuchnię. Po kolacji powrót do hotelu, a dla chętnych wycieczka na dzielnicę rozrywki "Little Lagos".
Dzień 3,
Bardzo wczesny wyjazd w kierunku gór Magaliesberg, miejsca z którego startują balony w panoramiczny lot nad wstająca do życia południową Afryką. Powolne dryfowanie balonem przez chłodne poranne powietrze ma w sobie niezapomniany, magiczny urok. Wyobraźmy sobie malownicze afrykańskie krajobrazy i zwierzęta, wyłaniające się w kolorowych promieniach wschodzącego słońca. To jak w powieściach Juliusza Verne... Po godzinnym locie i miękkim ładowaniu na gości czekać Bedzie afrykańskie śniadanie w formie pikniku i lampka champagne'a. Po tak pięknie rozpoczętym dniu grupa wyruszy w drogę do Parku Krugera Trasą Panoramiczną. Pierwszy przystanek to miasteczko poszukiwaczy złota Pilgrim's Rest, gdzie odkryte były pierwsze złoża złota w RPA. Miasteczko jest żywym skansenem z epoki pionierów i poszukiwaczy złota z wielu autentycznymi domami, restauracjami i hotelami oraz kilku nowymi budynkami odtworzonymi według zachowanych rysunków i zdjęć. Drugi przystanek to Boże Okno, które zawdzięcza swoją nazwę wspaniałej panoramie na rozciągającą się 700m poniżej równinę Lowveld, przechodzącą przez Park Krugera aż do Mozambiku. Zatrzymamy się również przy największych wodospadach w tym rejonie: Lisbon i Berlin. Następnie przejeżdżamy wzdłuż kanionu rzeki Blyde, oglądając Bourke’s Luck Potholes (spektakularne, wyrzeźbione w skale przez wodę cylindryczne formacje koryta rzeki Blyde) oraz 3 przedziwne, okrągłe góry – Three Rondavels. Kolacja w formie braai’a, tradycyjnego afrykańskiego grill’a i rozmowy o czekającym nas jutrzejszym safari. Lampka pysznego południowoafrykańskiego wina i odgłosy dzikich zwierząt uruchomią wyobraźnię. Nocleg w Graskop.
Dzień 4,
Całodzienne safari fotograficzne w poszukiwaniu słynnej “Wielkiej Piątki Afryki” czyli: lwa, słonia, lamparta, bawoła i nosorożca czarnego. Park Krugera jest największym w Afryce naturalnym rezerwatem zwierząt, którego powierzchnia przekracza 2 mln hektarów. Żyje tu prawie 150 gatunków ssaków i ponad 500 gatunków ptaków. Park Krugera został założony w 1898 roku i otwarty dla zwiedzających od roku 1927. Jest największym rezerwatem narodowym kraju i obfituje w największe na świecie bogactwo gatunków
dzikich zwierząt i roślin. Park rozciąga się na przestrzeni 352 km, od rzeki Limpopo (na północy) do Krokodylej Rzeki (na południu). Jego szerokość wynosi średnio 60 do 90 km.
Obszar parku obejmuje ok. 20 tysięcy km² i jest podzielony na 16 wyodrębnionych obszarów, zgodnie z typem występującej na nich roślinności. W ostatnich latach został znacznie powiększony o tereny po stronie Mozambiku. W południe przerwa na odpoczynek i lunch w jednym z obozów na terenie parku. Po lunchu kontynuacja safari. Wieczorem kolacja i nocleg w luksusowej Lodge.
Dzień 5,
Po śniadaniu powrót do Johannesburga, transfer na lotnisko i przelot liniami wewnętrznymi do Kapsztadu. Kapsztad od dawna plasuje się w pierwszej dziesiątce światowej pod względem gościnności i piękna. Sławę tą zawdzięcza dzięki otaczającym skalistym szczytom, białym plażom, wspaniałym restauracjom, dogodnym miejscom do surfingu i młodym wielorybom rodzącym się na wiosnę. W Kapsztadzie panuje swoista kultura kawiarniana, centrum miasta tętni życiem, a każdy rodzaj poglądów jest tutaj tolerowany i zawsze jest tutaj "Ta Góra", czyli dzikie serce w środku metropolii gdzie możesz odpocząć od codziennych obowiązków. Po wylądowaniu przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Po krótkie regeneracji wyjście na zwiedzanie miasta. Zobaczymy m.in. Fort (Castle of Good Hope), Ratusz (City Hall), Budynek Parlamentu i Ogrody (Gardens), krótka wizyta na Pchlim Targu położonym na Greenmarket Square. Następnie wizyta w Akwarium Dwóch Oceanów (Two Oceans Aquarium) na Waterfront i zwiedzanie Waterfront. Wieczorem kolacja w wybranej restauracji, a dla chętnych wyjście do klubu/dyskoteki. Dzień 6, Po śniadaniu wjazd gondolą kolei linowych lub trekking na Górę Stołową (Table Mountain), jeden z siedmiu cudów świata. Ta niezwykła góra jest symbolem Kapsztadu od chwili powstania miasta. Na przestrzeni wieków wygląd góry nie zmienił się, jednak zmieniło się jej znaczenie dla mieszkających tam ludzi. Dla żeglarzy była zbawieniem od wzburzonych sztormami wód oceanów, a dla więźniów politycznych z wyspy Robben symbolem wolności. Jak już nasycimy się wspaniałym widokiem na Przylądek Dobrej Nadziei usłyszymy majestatyczny głos silników BMW. Na spotkanie grupy wyjedzie 15 zabytkowych motocykli z koszem tej szlachetnej i legendarnej marki. Takimi motocyklami eksplorowano podczas II Wojny Światowej kontynent afrykański. Zaczyna się niespotykane nigdzie indziej safari szlakiem winnic, motocyklowa ucieczka do spokoju i czaru “starego świata”, gdzie atmosfera relaksu jest podkreślona smakiem najlepszych win regionu. W dwóch wybranych zjemy lunch i kolację. Podczas kolacji proponujemy wspólne gotowanie Potjiekos. Po pełnym wrażeń dniu powrót do hotelu, a dla chętnych Cape Town by night.
Dzień 7,
Po śniadaniu całodniowa wycieczka na Przylądek Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope). Po drodze przejazd przez ekskluzywne, plażowe dzielnice Kapsztadu - Camps Bay, Clifton Beach oraz Bantry Bay w drodze do Hout Bay. W Hout Bay rejs statkiem do Duiker Island – aby zobaczyć kolonię fok. Następnie przejazd widokową trasą Chapman’s Peak ( uzależnione od warunków drogowych i otwarcia trasy ). Wjazd do Narodowego Parku, wizyta na Punkcie Przylądkowym (Cape Point) i na Przylądku Dobrej Nadziei (Cape of Good Hope). W drodze powrotnej do Kapsztadu lunchu w jednej z najlepszych restauracji w okolicy, słynącej owoców morza i wizyta na Plaży Pingwinów (Boulder’s Beach). Następnie wizyta w szlifierni kamieni półszlachetnych. Powrót do Kapsztadu przez Muizenberg - najstarsze miasto zbudowane nad Fałszywą Zatoką (False Bay). Wieczorem kolacja w wybranej restauracji i ostatnie chwile w Kapsztadzie. Dzień 8,
Po śniadaniu przelot do Johansburga i dalej do Warszawy.

1 comment:

  1. Udało mi się w te wakacje wybrać na 10-dniowe wakacje właśnie w RPA. Początkowo myślałem, że wybiorę się na urlop gdzieś w Polsce ze względu na brak wystarczających środków. Udało mi się całe szczęście dostać na https://taktofinanse.pl/Internetowa-pozyczka-gotowkowa-juz-od-18-lat-Sprawdz-kalkulator-online szybka pożyczkę i opłaciłem najlepsze wakacje w moim życiu

    ReplyDelete