Friday, 7 October 2011

Wycieczka do Transvaal Museum w Pretorii

Wycieczka do Muzeum Transwalu w Pretorii.

W centrum Pretorii, stolicy RPA można zwiedzić Transvaal Museum uważane za wiodący muzeum historii naturalnej. Muzeum czynne jest w każdym dniu tygodnia.
Założone w 1892 roku, Transvaal Museum of Natural History znajdowało się najpierw w małym pokoju obok wieży zegarowej, na najwyższym piętrze Parliament House. Bardzo mało eksponatów, że ledwo uzasadnione było zatrudnianie stałych pracowników. Dzięki wielu darowanym przedmiotom, głównie skamieniałości roślin i zwierząt i przedmiotów pochodzących z Europy - zwłaszcza tych dotyczących Burów i Voortrekkers - kolekcja gwałtownie rozrastała się. Dziś kolekcja Transvaalu Museum of Natural History mieści się we wspaniałym budynku z piaskowca, jego wejście ozdobione przez szkielety dinozaurów, wypełnione przestrzennymi halami z eksponatami. Na wystawie są hominidów skamieniałości z Kolebki Ludzkości w tym Pani Ples uważanej za daleką krewną całej ludzkości; skamieniałości płazów, ryb, gadów i roślin z Karru.

Jest tam Centrum Discovery dla dzieci (po dokonaniu rezerwacji), którzy mogą doświadczyć historii naturalnej i muzeum pozwala młodemu pokoleniu do rekonstrukcji dinozaurów Deinonychus - wykorzystywanych w filmie Jurassic Park. Analizy chemiczne XVII wieku glinianych fajek gliny sugeruje, że Shakespeare i jego kompani palili marihuanę.


Muzeum Transwalu widok
Kości dinozaura
Wycieczka do Transvaal Museum

No comments:

Post a comment