Thursday, 13 October 2011

Wycieczka do Tierhoek w górach Piekenierskloof

Tierhoek to mała farma na końcu wyboistej, szutrowej drogi wiodącej wysoko, do gór Piekenierskloof. Pierwszą rzecz jaką zauważysz po przyjeździe to fakt że jest tam bardzo sucho. Położony dwie godziny jazdy z Kapsztadu, na brzegu krainy Cederberg. Ma wspaniałe piękno szarych klifów wystających śmiało z pofalowanego krajobrazu. Często przy domach na farmach rosną stare dęby, okolice słyną z plantacji krzewów rooibos i buchu jak też uprawia się tutaj dużo winorośli.
Nie mniej jednak, istnieje tylko kilka gatunków win pochodzących z Piekenierskloof. Większość smakoszy win prawdopodobnie nigdy nie słyszało o o Tierhoek. W czasie jazdy w kierunku Tierhoek zauważysz że jest tutaj wiele plantacji winorośli. Krzewy winogron wyrastają śmiało z suchego terenu. Po przybyciu do winnicy, producent win Roger Burton podjechał swoją toyotą Hilux 4X4. Zaprosił nas na braaia i opowiedział o okolicznych farmach. Niektóre z nich, Grenache, Grenache Blanc i Chenin Blanc mają ponad 60 lat i produkują wysokiej jakości winogrona. Większość z nich sprzedawana jest do Citrusdal co-operative, ale tereny te zostały odkryte przez znanych producentów wina ze Stellenbosch, używających winogrona w ich własnych winach.
Podczas braaia wypiliśmy za dużo wina i rozmowa skończyła się późno w nocy.
Następnego ranka udaliśmy się na pieszą wycieczkę po okolicy. Właścicielem Tierhoek jest Shelley Sandel, której mąż, Tony odbudował stare budynki, w tym stary konny młyn przerobiony na piwnicę. Położony pomiędzy dwoma dębowymi lasami, oryginalny dom ma trzy sypialnie i cedrowe wykończenie. Umeblowany antykami i może być wynajmowany dla turystów. Trawnik jest wspaniałym miejscem na odpoczynek. Można podziwiać tutaj wspaniałe widoki na góry. Wieczorem Roger zabrał na na degustację wina w starym młynie, gdzie cały czas jest kamień do mielenia zboża. Wino mówi samo za siebie. Bardzo delikatne i klasyczne.

Widok na winnice w RPA
Winnica w starym młynie w Tierhoek
Góry Piekenierskloof
Degustacja wina
Tierhoek

No comments:

Post a comment