Tuesday, 11 October 2011

Wycieczka do Parku Lwów w Johannesburgu

Wycieczka Parku Lwów w Johannesburgu
Lwy są tutaj jak w buszu, przecież jest tutaj identyczny klimat. Parku Lwów nie możemy uważać za zoo, do rezerwatu też jeszcze nie dorósł. W największej części parku można zobaczyć zwierzęta roślinożerne. Druga część to kilka ogrodzonych wysokim płotem miejsc z lwami, dzikimi psami i gepardami.
Przy wejściu można robić sobie zdjęcia młodymi lwami, obok są sympatyczne surykatki.
Najpierw pojechaliśmy zobaczyć antylopy, strusie, żebry i żyrafy w części dla roślinożerców. Nie jeździliśmy tutaj długo, koniecznie chcieliśmy zobaczyć białe lwy. Pomimo że lwy od małego były z ludźmi, cały czas mają dziki instynkt drapieżnika. Nie rozumieją strategii polowania, na wolności zginęły by z głodu, ale mogą być niebezpieczne dla zwiedzających, dlatego niedozwolone jest otwieranie okien w samochodach dla poprawienia jakości zdjęć. Przewodnik powiedział nam że biały lew to nie albinos.
Podobno ubarwienie białe zwierząt wzięło się z jedynej możliwości przetrwania w epoce lodowcowej, epoka minęła  a gen został.
Widziałem i homo i heterozygoty, tzn osobniki mniej lub bardziej białe, kombinacja dwóch genów (recesywnych) daje albinizm u następnego pokolenia.
To co tam jest to po prostu mutanci...ale nie oddzielny gatunek, tak jak mówi autor...albinizm(homozygotyczne osobnicy recesywni) to kumulacja dwóch alleli...tamte lwy(małe) są albinosami, kombinacja różowego zabarwienia skóry wokół oczu, nosa.. 
Zdjęcia oka małego lwiatka nie mam, ale mam starego reproduktora-jasne tęczówki, pewnie ma tez dużą wadę wzroku, pewnie astymatyzm, i światłowstręt, a właśnie ciekawe jak sobie radzą z taka ekspozycją światła) (lew ma podobne warunki wzrokowe co my, zn ludzie do 1500m lokalizuje zdobycz).
I teraz samo prawdopodobieństwo nie wystarczy, bo każdy osobnik to inna kombinacja genów a białko z wielu genów warunkuje kolor., można być nosicielem genu albinizmu, ale nie być homozygotą i teraz liczba lwiatek w miocie się liczy, podobno lwica wybiera samca po zabarwieniu grzywy, im ciemniejsze tym lepszy. (w znaczeniu przetrwania, skoro mówimy o kolorach).
Gen recesywny ujawnia się przejawia się tylko w stanie homozygotycznym.czyli mają tam kilka osobników homozygotycznych, których krzyżówki dają w następnych pokoleniach "czyste" geny recesywne...itd.
Dominującą barwa tęczówek u nas Europejczyków jest brązowa...a wiecie  że prawdopodobieństwo że dwoje brązowookich rodziców wyda potomstwo niebieskookie po trzech brązowookich jest zawsze takie samo 1/4.
zawsze powtarzam "genetyka, wielka nauka"...jak widzę kopię kopii.

Park Lwów w Johannesburgu
Białe lwiątko
Dorosłe lwy w Lion Parku

No comments:

Post a comment