Tuesday, 10 April 2012

Obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO w RPA

Wetland Park iSimangaliso
Uroczyście otwarty przez Nelsona Mandelę w 1999 roku jako pierwszy w RPA obiekt wpisany na listę UNESCO. Początkowo znany pod nazwą St Lucia Wetland Park.
Położony na północnym wybrzeżu prowincji Kwa Zulu-Natal, iSimangaliso
posiada nieskazitelne morskie, podmokłe estuarium i lądowe obszary o powierzchni 239 566 ha. Jest domem dla Wielkiej Piątki Afryki (Big Five), posiada piękne rafy koralowe i niesamowite kolonie ptaków, jest to jeden z najlepiej zachowanych obszarów chronionych w Afryce.
Kolebka Ludzkości
Na północny zachód od Johannesburga Sterkfontein (uważane za kolebkę ludzkości) i sąsiednie obszary, Swartkrans z Kromdraai są jaskiniami słynącymi z licznych z odkrytych tutaj licznych hominidów.
Znaleziska takie jak Taung Child, Mrs Ples and Little Foot, nie wspominając już o setkach mniejszych skamienielin, tworzy swojego rodzaju najbogatsze miejsce na świecie.

Wyspa Robben
Symbol opresji i apartheidu i zwycięstwa w walce o demokrację.
Wyspa Robben odgrywa ważną rolę we współczesnej historii RPA. Między XVII. i XX wiekiem używana jako więzienie, baza wojskowa i szpital dla trędowatych jest najbardziej znana jako więzienie dla więźniów politycznych. Najbardziej znanym był Nelson Mandela - pierwszy demokratycznie wybrany prezydent RPA.

uKhahlamba Drakensberg Park
uKhahlamba Drakensberg Park jest domem dla najwyższego pasma górskiego w
Republice Południowej Afryki. Łąki na wysokich górach, strzeliste szczyty i strome doliny rzek są charakterystyczną cechą tego obszaru. Wiele jaskiń i schroniska skalnych były niegdyś domem dla Buszmenów, obecnie można tutaj podziwiać największe stężenie malowideł naskalnych na południe od Sahary.

Mapungubwe Cultural Landscape

Ukryte w prowincji Limpopo na granicy z Zimbabwe i Botswaną - Mapungubwe
było pierwszym i największym w południowej Afryce królestwem. Dzięki swojemu położeniu możliwe było z tego miejsca nadzorowanie handlu pomiędzy portami Wschodniej Afryki do Indii, Chin, i całej południowej Afryka. Na jego zapleczu również wydobywano
złoto i polowano na słonie dla kości słoniowej – unikalne towary w innych zakątkach świata.
Ten międzynarodowy handel stworzył społeczeństwo czerpiące swoją wiedzę od innych, wysoko rozwiniętych w tych czasach cywilizacji powodujące zmiany w architekturze i sposobie myślenia. Bardzo dobrze zachowane są tereny pałacowe, główne miasto oraz miejsca gdzie mieszkali podwładni.

Cape Floral Region Protected Areas

Słynie z unikalnej roślinności Fynbos, Przylądkowe Państwo Florystyczne obejmuje 553000ha w ośmiu obszarach chronionych. Rośnie tam prawie 20% gatunków roślin Afryki, jest to najwyższa gęstość roślin i różnorodność roślin endemicznych na świecie.

Vredefort Dome
Trudno pogodzić spokój tutaj panujący na terenie Vredefort Dome z zdarzeniem sprzed milionów lat. To właśnie tutaj uderzył w naszą planetę największy meteoryt.
W odległości 120 kilometrów na południe od Johannesburga, Vredefort Dome jest przykładem struktury powstałej podczas eksplozji meteorytu, zwanej jako astrobleme.
Szacuje się że meteoryt spadł na Ziemię około dwa miliardy lat temu, pozostał po nim krater o promieniu 190 km, jest to najstarsza i największa tego rodzaju struktura na Ziemi.

Richtersveld Cultural & Botanical Landscape

Jeden z najmniej znanych miejsc Światowego Dziedzictwa w Afryce Południowej, Richtersveld podtrzymuje pół-koczowniczy, pasterski sposób życia ludności Nama (Buszmenów).

No comments:

Post a comment