Wednesday, 30 November 2011

Szlak Wydr, Delfinów i Tsitsikamma

42-kilometrowy Szlak Wydr (Otter Trail) to jedna z najbardziej cenionych w RPA tras turystycznych w Afryce Południowej, biegnąca pięknym wybrzeżem od Storm River Mouth do Natures Valley. Przejście całej trasy zajmuje pięć dni, a po drodze trzeba przeprawiać się przez bród przez kilka rzek. Niezbędna jest dobra kondycja, ponieważ pokonuje się wiele stromych odcinków.
Rezerwacje wycieczki do przybycia szlaku przyjmuje biuro South African National Parks w Pretorii. Zazwyczaj trzeba o tym pomyśleć rok wcześniej, ale często zdarzają się rezygnacje, warto więc przynajmniej zapytać o 2 lub 3 osoby (samotni turyści nie są wpuszczani na trasę). Śpi się w sześcioosobowych szałasach z materacami, ale bez pościeli, bez miejsca do gotowania ani bieżącej wody. Na całej trasie obowiązuje zakaz obozowania na dziko.

64-kilometrowy szlak Tsitsikamma zaczyna się w Natures Valley, a kończy w Storms River i biegnie przez lasy równoległe do Szlaku Wydr, ale bardziej w głębi lądu. Na przejście tej trasy również potrzeba 5 dni i 4 nocy, uchodzi ona jednak za łatwiejszą od Szlaku Wydr. Płaci się jedynie za nocleg w szałasach na drodze. Rezerwacje przyjmuje Forestry Department w Pretorii. Informacji udziela Natures Valley Rest Camp.

Szlak Delfinów (Dolphin Trail) to idealna propozycja dla osób, które nie chcą dźwigać ciężkiego plecaka ani spać w szałasach. Pokonanie tej trasy biegnącej ze Storms River Mouths nad rzeką Sandrif zajmuje cztery dni. Śpi się w wygodnych hotelach a bagaże są przewożone pomiędzy kolejnymi punktami noclegowymi. W cenę wliczono wszystkie noclegi, posiłki, usługi przewodników oraz rejs do wąwozu Storms w drodze powrotnej. Miejsca rezerwuje biuro Parku Narodowego Tsitsikamma.

Wydry na Szlaku Wydr

No comments:

Post a comment