Wednesday, 22 February 2012

Radary do ochrony nosorożców przed kłusownikami

Wczoraj (21.02.2012) w Durbanville Wine Estate Hills odbył się pokaz amerykańskiego sprzętu wojskowego mogącego mieć kluczowe znaczenie w walce z kłusownictwem na nosorożca w Republice Południowej Afryki.

W przeszłości było wiele innych propozycji, w jaki sposób powstrzymać kłusowników bezlitośnie zabijających nosorożce w tym tym bardzo ekstremalne pomysły jak usuwanie rogów, barwienie albo nawet zatruwanie rogów i budowa lepszych ogrodzeń. Jednak większość propozycji polegało na umieszczeniu zwierząt w zagrożeniu w ich naturalnym środowisku. Podczas dyskusji nawiązała się współpraca między Diceros (anty kłusownicza organizacja), Wildlife ACT (organizacja monitorująca ochronę przyrody) i Stone Holdings (firma projektująca urządzenia do walki z przestępczością) odkryto przełomowe rozwiązania, które nie narażają zwierząt w jakikolwiek sposób. Demonstracja udowodniła że radary mogą skutecznie chronić nie tylko nosorożce, ale też inne zagrożone zwierzęta w RPA.

Ogrodzenia nie są barierą zatrzymującą kłusowników, są one jedynie przeszkodą do pokonania i są krokiem w złym kierunku w walce z kłusownictwem. "Ogrodzenia również ograniczają swobodę przemieszczania się zwierząt na ich terytorium", powiedział dr Simon Morgan z Wildlife ACT, "chcemy więc zbudować wirtualny płot". Projekt ten zatrzyma kłusowników od zbliżania się do obszarów, gdzie znajdują się zwierzęta.

Oto przewidywane korzyści z korzystania z tego urządzeń radarowych:

Radar działa jako system wczesnego ostrzegania przeciwko osobom pojawiającym się na chronionym terytorium.

Systemy radarowe umożliwiają operatorom zaznaczać punkty wejścia i wyjścia kłusowników.

 Systemy radarowe pracują 24 godziny na dobę i nie są zależne od warunków pogodowych i widoczności.

 Można monitorować rozległe obszary geograficzne z jednego punktu w promieniu 12 km mogą, co daje całkowitą rozpiętość 24 km.

Radar może wykrywać ludzi, samochody i helikoptery.

Sprzęt radarowy nie był początkowo projektowany na potrzeby ochrony nosorożców, co oznacza, że istnieje kilka możliwych scenariuszy, w których technologia radarowa może stać się pomocna. Możliwa jest ochrona wybrzeża Afryki Południowej, lasów i rejonów górskich.

No comments:

Post a comment