Tuesday, 7 February 2012

Nizamiye Mosque - meczet w Johannesburgu

Największy na półkuli południowej meczet właśnie został zbudowany w Midrand, w Johannesburgu.
Meczet, na rogu Le Roux Avenue i K101, zajmuje powierzchnię 10ha i koszt budowy wyniósł R210-mln (około 800 tys. PLN).

Jest on wzorowany na meczecie Selimiye w Edirne, w Turcji, uznanego za jego wystawna architektura osmańska.

Oddany do użytku w styczniu 2012 roku, razem ze średnią szkołą Sama (czyli niebo w języku arabskim), internat dla uczniów, bazar, przychodnia, centrum konferencyjne oraz salę społeczności na 1500 osób.

Przedsięwzięcie jest pomysłem Ali Katircioglu, lat 72, lepiej znanego jako "Wujek Ali", tureckiego biznesmena, który finansuje i zarządza projektem.

Katircioglu, był inspirowany naukami swojego długoletniego przyjaciela Fethullah Gulen, tureckiego kaznodzieja, pisarza i pedagoga, został on poinformowany przez swojego przyjaciela, aby rozwijać projekt w "domu Mandeli".

Meczet został przekazany Fountain Education Trust, islamskiej organizacji non-profit, która będzie zarządzać całą tą instytucją.

Budowla, która jest w 90% ukończona, zawiera cztery minarety, każdy wysokości na 55m. Kopuła ma 32m wysokości i 24m średnicy na szczycie meczetu, z 24 mniejszymi kopułami zdobiącymi sale i dziedziniec.

Wnętrze będzie zdobione w stylu osmańskim z naturalną ceramiką, marmurem i dziełami sztuki islamskiej.

"Wujek Ali" zdawał sobie sprawę, że nie było nawet jednego modelu architektury osmańskiej na półkuli południowej. Odmówił wszystkim sponsorom, doradzając im, aby finansowali na późniejszym etapie, czyli podczas funkcjonowania obiektów, w formie stypendiów dla uczniów.

Naci powiedział kiedyś projekt zostanie ukończony, zwróci się Departamentu Turystyki w Johannesburgu, aby został on wymieniony jako punkt orientacyjny i atrakcja turystyczna.

Szkoła pomieści 800 uczniów.

Największy meczet Nizamiye Mosque
Nizamiye Mosque, meczet w Johannesburgu

No comments:

Post a comment